|

O AGROHEMP
Misja, wizja
Działaloność Agrohemp nastawiona jest na realizację celów będąch odpowiedzią na pytania stawiane przez wzrastający dynamicznie rynek konopi.
Wiąże się z tym rosnące zapotrzebowanie wśród inwestorów, pośredników i klientów docelowych na surowiec oraz przetworzone produkty konopne, ale także informacje teoretyczne i praktyczne związane z opłacalnością ekonomiczną, zasadami funkcjonownia rynku, kierunkami przetwórstwa, a patrząc okiem rolnika agrotechniką uprawy i możliwością sprzedaży plonu.
Znajomość branży konopnej i osób z nią związanych, doświaczenie w uprawie konopi i znajomość rynku rolnego oraz wprowadzaniu do obrotu surowców i produktów pozwala Agrohemp zajmować pozycję wśród pionierów branży w Polsce.
Współpracę z Agrohemp cechuje otwartość na wszelkie potrzeby i wyzwania zarówno rynku jak i klientów, inspirując się wzajemnie otrzymujemy pozytywne impulsy do poszukiwania i wdrażania nowych pomysłów. Dziękujemy wszystkim, którzy bezpośrednio lub pośrednio przyczyniają się do tego, iż projekt się rozwija, czego efekty można powoli obserwować.
Nie jesteśmy zainteresowani współpracą opartą na nieuczciwych zasadach, chęci zarobienia "szybkich pieniędzy" i działaniach niezgodnych z prawem. Każda osoba/organizacja/firma funkcjonująca na tym etapie rozwoju branży zasługuje na szacunek za wkład i poświęcony czas, a co za tym idzie - swoje miejsce na rynku.
Agrohemp o konopiach
Konopia jest rośliną, która od zawsze towarzyszyła człowiekowi. Dowody jej wszechstronnego zastosowania pojawiają się w historii każdej ze znanych nam starożytnych cywilizacji. Wytwarzane z niej m.in. liny, żagle czy papier przyczyniły się do dynamicznego rozwoju świata, a medyczne wykorzystanie kwiatostanów i nasion znane i cenione było w wielu zakątkach świata. Przez wieki nic nie świadczyło o tym, że jej istotna pozycja w wielu branżach osłabnie, wręcz przeciwnie - stale odkrywano nowe zastosowania.
Od początku XX wieku wyroby z konopi zaczęły być zastępowane przez produkty pochodzenia sztucznego. Wojna wytoczona konopi w latach 30 minionego stulecia w Stanach Zjednoczonych spowodowana była przede wszystkim korzyściami ekonomicznymi koncernów chemicznych, farmaceutycznych i papierniczo-celulozowych, których pozycji rynkowej zagrażała wszechstronność przetwórstwa tej rośliny, przy jednoczesnym braku możliwości zmonopolizowania jej rynku. Całkowicie nielogiczne zrównywanie konopi narkotycznych i konopi przemysłowych, a następnie zdelegalizowanie jej w USA w 1937 zapoczątkowało marginalizację tej rośliny i zatrzymanie rozwoju przetwórstwa konopi.
W Europie proces ten postępował wolniej, jeszcze w latach 60 i 70 XX wieku konopia była uprawiana i wykorzystywana na dużą skalę. W grupie liderów uprawy była m.in. Polska, w której rokrocznie obsiewano konopią kilkadziesiąt tysięcy hektarów. Duże zainteresowanie branży włókienniczej i równolegle ośrodków naukowych pracujących nad rozwojem biologicznym, agrotechnicznym i przetwórczym stawiało konopie na ważnym miejscu w rozwoju gospodarczym. Trwająca jednak stale nagonka i zaostrzające się przepisy prawne związane z uprawą i nadzorem rynku konopi, spowodowały, iż na początku lat 90 udział na rynku światowym wytworzonych z niej produktów był nieznaczny. Jedynie w Chinach uprawa i wykorzystanie tej rośliny nie zostało tak mocno dotknięte negatywną polityką.
W momencie, w którym znacznie konopi osiągnęło prawdopodobnie najniższy poziom w znanej nam historii świata, trend zaczął się powoli odwracać. W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania technologią agrotechniki uprawy oraz przetwórstwa, wynikający z tych samych przesłanek, które decydowały o tak istotnej roli konopi w dziejach.
Roślina, która jest tak bardzo wydajna, nie wymagająca w uprawie intensywnego stosowania środków ochrony roślin, a wszystkie jej części znajdują zastosowanie w różnych branżach przetwórstwa, musi wrócić na należne jej miejsce w produkcji rolnej. Coraz większa część społeczeństwa, władz, a także decydentów w światowych koncernach produkcyjnych, zaczyna zwracać uwagę na cały cykl życia produktów, z których ludzie korzystają na co dzień, co powoduje, że nie może pomijać i dalej ignorować tak istotnego surowca. Dynamika rozwoju tematu w ostatnich, ale przede wszystkim najbliższych latach spowoduje odwrócenie zupełnie niezasłużonej negatywnej otoczki wokół konopi.
W ostatnich kilkudziesięciu latach technologie agrotechniki uprawy i mechanizacji rolnictwa postępują w niewyobrażalnym tempie. Daje to ogromne możliwości rozwoju wydajnego rolnictwa, nieznanego na tak dużą skalę w minionych czasach świetności konopi. Ze względu na wzrastającą popularność uprawy, luka technologiczna szybko zostanie wypełniona, co można zaobserwować już w tym momencie, w zagranicznym sprzęcie do zbioru konopi. Również wydajność nowoczesnych linii przetwórczych i produkcyjnych, jest obecnie tak duża, że skala i technologia przerobu surowca konopnego nabierze w najbliższych latach zupełnie innego, niż obecnie znamy wymiaru.
|