Napisz wiadomoϾ Agrohemp Instagram Agrohemp Instagram Agrohemp Youtube
O Agrohemp Uprawa Przetwórstwo Kontakt
Sprzeda¿ Doradztwo Kontraktacja Kwestia prawna Wspó³praca Inwestowanie
KWESTIA PRAWNA

Kwestię uprawy konopi w Polsce reguluje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 124), w której nazywane są konopiami włóknistymi. Wg ustawy są to: "Rośliny z gatunku konopie siewne (Cannabis sativa L.), w których suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,20% w przeliczeniu na suchą masę."

Ustawa określa również możliwe branże przetwórstwa, do których może od rolnika trafić surowiec konopny:
"Ust 3.Uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa."
"Ust. 4. Uprawa konopi innych niż wymienione w ust. 3 jest zabroniona."

Możliwe jest jednak dalsze wykorzystanie plonu ubocznego (resztek roślin konopi pozostałych po odzyskaniu plonu głównego - nasion lub włókna) na dowolne cele. Nie wymaga to uregulowania prawnego, gdyż resztki pożniwne roślin konopi nie zawierają związków kannabinoidowych, mają natomiast dużą przydatność gospodarczą.
Wojewoda, w porozumieniu z ministrem zdrowia oraz ministrem rolnictwa, w drodze rozporządzenia określa ogólną powierzchnię przeznaczoną każdego roku pod uprawy konopi włóknistych, a także rejonizację tych upraw. Kontraktacje upraw konopi prowadzić może podmiot, który uzyskał od Urzędu Marszałkowskiego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych.